Roman Maciejewski. Kompozytor pokolenia zgubionego

36,00 

Prace Komisji Muzykologicznej, t. 24

ISBN 978-83-7654-000-9

Poznań 2008

Opis

Publikacja „Roman Maciejewski. Kompozytor pokolenia zgubionego” poświęcona jest życiu i twórczości kompozytora, który przed II wojną światową należał do grona najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców. W 1934 roku wyjechał jednak z kraju i od tego czasu jego twórczość zaczęła stopniowo odchodzić w zapomnienie, m.in. z powodu sytuacji politycznej Polski, która nie sprzyjała promowaniu artystów pozostających za granicą, a także niechęci powojennego pokolenia muzyków awangardowych do twórczości swoich poprzedników, potęgowana przekonaniem o jej wtórności. Z tych powodów kompozytorzy ci bywają nazywani nieraz „pokoleniem zgubionym”. Na nikłe funkcjonowanie dzieł Maciejewskiego wpłynęła także jego filozofia życiowa, przez która nie przywiązywal wagi do promowania swoich utworów.
Niniejsza książka składa się z dwóch części. Pierwsza – o charakterze biograficznym – poświęcona jest życiu i działalności zawodowej Maciejewskiego oraz recepcji jego utworów, wraz z ukazaniem wyznawanego przezeń światopoglądu. Druga – analityczna – koncentruje się na aspektach warsztatowo-stylistycznych omawianej twórczości oraz porusza kwestię kontekstu biograficznego, który wpłynął na kształt spuścizny Maciejewskiego. Dokonano w niej próby zakwalifikowania badanych utworów bądź do nurtu folklorystyczno-narodowego, bądź neoklasycznego. Osobny rozdział poświęcony został w całości Requiem, które stało się dziełem życia Maciejewskiego. Publikacja zawiera dodatkowo opracowany po raz pierwszy katalog twórczości, z przyjętą nową chronologią i datowaniem dzieł kompozytora.
Monografia jest pierwszą obszerną prezentację życia i twórczości Maciejewskiego, stanowi również próbę odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywa jego muzyka w kulturze polskiej. Przybliżenie czytelnikowi postaci tego artysty może przyczynić się do dalszych, szczegółowych i wielowątkowych analiz poświęconych Maciejewskiemu, ale także wypełni lukę związaną z brakiem dostatecznej wiedzy o losach polskich kompozytorów emigracyjnych.